PUTNAM COUNTY
General Election
November 3 2020

Progress per Counting group
Election Day 86 of 86 100.00%
Absentee 86 of 86 100.00%

PRESIDENTIAL ELECTORS FOR PRESIDENT AND VICE PRESIDENT

STATE SUPREME COURT JUSTICE 9th Judicial District

REPRESENTATIVE IN CONGRESS 18th District

STATE SENATOR 40th District

STATE SENATOR 41st District

MEMBER OF ASSEMBLY 94th District

MEMBER OF ASSEMBLY 95th District

COUNTY COURT JUDGE

COUNTY CORONER

COUNTY LEGISLATOR 2nd District

COUNTY LEGISLATOR 3rd District

COUNTY LEGISLATOR 8th District

CARMEL TOWN JUSTICE

PHILIPSTOWN TOWN JUSTICE

COLD SPRING VILLAGE TRUSTEE

PUTNAM VALLEY TOWN JUSTICE

BREWSTER VILLAGE TRUSTEE

PATTERSON PROPOSAL NUMBER ONE, TOWN PROPOSITION NUMBER ONE


PRESIDENTIAL ELECTORS FOR PRESIDENT AND VICE PRESIDENT (Vote for 1)

PUTNAM: reported: 172 of 172 100.00%
Ballots: 43,805

Joseph R. Biden and Kamala D. Harris (DEM, WOR) 17,106 39.18%
DEM 15,804 36.20%
WOR 1,302 2.98%
Donald J. Trump and Michael R. Pence (REP, CON) 25,899 59.32%
REP 23,429 53.66%
CON 2,470 5.66%
Howie Hawkins and Angela Nicole Walker (GRE) 112 0.26%
Jo Jorgensen and Jeremy Cohen (LBT) 316 0.72%
Brock Pierce and Karla Ballard (IND) 119 0.27%
Write-in 109 0.25%

Total 43,661 100.00%

STATE SUPREME COURT JUSTICE 9th Judicial District (Vote for 4)

PUTNAM: reported: 172 of 172 100.00%
Ballots: 43,805

E. Loren Williams (DEM) 14,618 9.65%
Richard J. Guertin (REP, CON) 24,006 15.85%
REP 21,107 13.94%
CON 2,899 1.91%
Alexandra D. Murphy (DEM, CON) 18,647 12.31%
DEM 15,341 10.13%
CON 3,306 2.18%
Mark T. Starkman (REP) 20,070 13.25%
Robert S. Ondrovic (DEM, CON) 16,845 11.12%
DEM 13,965 9.22%
CON 2,880 1.90%
David V. Hasin (REP) 20,307 13.41%
Sam D. Walker (DEM, REP, CON) 36,895 24.36%
DEM 14,051 9.28%
REP 19,998 13.21%
CON 2,846 1.88%
Write-in 39 0.03%

Total 151,427 100.00%

REPRESENTATIVE IN CONGRESS 18th District (Vote for 1)

CD 18: reported: 172 of 172 100.00%
Ballots: 43,805

Sean Patrick Maloney (DEM, WOR, IND) 17,556 42.52%
DEM 15,499 37.54%
WOR 1,642 3.98%
IND 415 1.01%
Chele C. Farley (REP, CON) 23,406 56.68%
REP 20,797 50.37%
CON 2,609 6.32%
Scott A. Smith (LBT, SAM) 323 0.78%
LBT 286 0.69%
SAM 37 0.09%
Write-in 7 0.02%

Total 41,292 100.00%

STATE SENATOR 40th District (Vote for 1)

SD 40: reported: 106 of 106 100.00%
Ballots: 27,779

Peter B. Harckham (DEM, WOR, IND) 9,135 34.24%
DEM 8,293 31.08%
WOR 647 2.43%
IND 195 0.73%
Rob Astorino (REP, CON, ROS) 17,535 65.72%
REP 15,630 58.58%
CON 1,801 6.75%
ROS 104 0.39%
Write-in 10 0.04%

Total 26,680 100.00%

STATE SENATOR 41st District (Vote for 1)

SD 41: reported: 66 of 66 100.00%
Ballots: 16,026

Karen S. Smythe (DEM, WOR, SAM) 6,549 42.32%
DEM 5,790 37.41%
WOR 737 4.76%
SAM 22 0.14%
Susan J. Serino (REP, CON, IND, ROS) 8,923 57.66%
REP 7,660 49.50%
CON 1,061 6.86%
IND 170 1.10%
ROS 32 0.21%
Write-in 4 0.03%

Total 15,476 100.00%

MEMBER OF ASSEMBLY 94th District (Vote for 1)

AD 94: reported: 126 of 126 100.00%
Ballots: 32,913

Stephanie J. Keegan (DEM) 10,109 32.56%
Kevin Byrne (REP, CON, IND, SAM, ROS) 20,937 67.43%
REP 18,371 59.16%
CON 2,163 6.97%
IND 322 1.04%
SAM 22 0.07%
ROS 59 0.19%
Write-in 6 0.02%

Total 31,052 100.00%

MEMBER OF ASSEMBLY 95th District (Vote for 1)

AD 95: reported: 46 of 46 100.00%
Ballots: 10,892

Sandra R. Galef (DEM) 5,175 50.75%
Lawrence A. Chiulli (REP, CON) 5,019 49.22%
REP 4,323 42.39%
CON 696 6.82%
Write-in 4 0.04%

Total 10,198 100.00%

COUNTY COURT JUDGE (Vote for 1)

PUTNAM: reported: 172 of 172 100.00%
Ballots: 43,805

Anthony R. Mole (REP, CON, LBT, IND) 31,772 99.65%
REP 25,098 78.72%
CON 3,456 10.84%
LBT 907 2.84%
IND 2,311 7.25%
Write-in 110 0.35%

Total 31,882 100.00%

COUNTY CORONER (Vote for 1)

PUTNAM: reported: 172 of 172 100.00%
Ballots: 43,805

Wendy A. Erickson (REP, CON, IND) 31,646 99.58%
REP 25,071 78.89%
CON 3,492 10.99%
IND 3,083 9.70%
Write-in 135 0.42%

Total 31,781 100.00%

COUNTY LEGISLATOR 2nd District (Vote for 1)

LD 2: reported: 20 of 20 100.00%
Ballots: 4,878

William J. Gouldman (REP, CON, IND) 3,532 99.46%
REP 2,859 80.51%
CON 356 10.03%
IND 317 8.93%
Write-in 19 0.54%

Total 3,551 100.00%

COUNTY LEGISLATOR 3rd District (Vote for 1)

LD 3: reported: 20 of 20 100.00%
Ballots: 4,994

Vincent G. Fiorentino (DEM, WOR) 1,839 39.02%
DEM 1,683 35.71%
WOR 156 3.31%
Toni E. Addonizio (REP, CON, IND) 2,873 60.96%
REP 2,466 52.32%
CON 323 6.85%
IND 84 1.78%
Write-in 1 0.02%

Total 4,713 100.00%

COUNTY LEGISLATOR 8th District (Vote for 1)

LD 8: reported: 20 of 20 100.00%
Ballots: 4,830

Amy E. Sayegh (REP, CON, IND) 3,726 99.60%
REP 3,036 81.15%
CON 372 9.94%
IND 318 8.50%
Write-in 15 0.40%

Total 3,741 100.00%

CARMEL TOWN JUSTICE (Vote for 1)

Town of Carmel: reported: 59 of 59 100.00%
Ballots: 15,664

Daniel M. Miller (REP, CON, LBT, IND) 12,070 99.74%
REP 9,755 80.61%
CON 1,261 10.42%
LBT 227 1.88%
IND 827 6.83%
Write-in 31 0.26%

Total 12,101 100.00%

PHILIPSTOWN TOWN JUSTICE (Vote for 1)

Town of Philipstown: reported: 22 of 22 100.00%
Ballots: 4,836

Camille S. Linson (DEM, CON, LBT) 3,523 99.77%
DEM 2,650 75.05%
CON 762 21.58%
LBT 111 3.14%
Write-in 8 0.23%

Total 3,531 100.00%

COLD SPRING VILLAGE TRUSTEE (Vote for 2)

Village Cold Spring: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 973

Kathleen E. Foley (FOR) 507 47.56%
Heidi S. Bender (ONW) 452 42.40%
Write-in 107 10.04%

Total 1,066 100.00%

PUTNAM VALLEY TOWN JUSTICE (Vote for 1)

Town of Putnam Valley: reported: 20 of 20 100.00%
Ballots: 5,134

Terry Raskyn (DEM, WOR) 1,874 38.32%
DEM 1,692 34.59%
WOR 182 3.72%
Pat A. Longobucco (REP, CON, IND) 3,016 61.66%
REP 2,609 53.34%
CON 337 6.89%
IND 70 1.43%
Write-in 1 0.02%

Total 4,891 100.00%

BREWSTER VILLAGE TRUSTEE (Vote for 2)

Village Brewster: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 417

Tom J. Boissonnault (ABB) 183 48.93%
Mary C. Bryde (ABB) 183 48.93%
Write-in 8 2.14%

Total 374 100.00%

PATTERSON PROPOSAL NUMBER ONE, TOWN PROPOSITION NUMBER ONE (Vote for 1)

Town of Patterson: reported: 16 of 16 100.00%
Ballots: 4,477

Yes 3,311 81.05%
No 774 18.95%

Total 4,085 100.00%